Proje Hakkında
DSC_0520_edited.jpg

Datça-Taşlıca köyü

Proje Hakkında

LOGO vektörel.png
LOGO vektörel.png
LOGO vektörel.png

Sosyo-ekolojik karasal ve denizel peyzaj alanları (SEPLS) yaklaşımı, sosyo-ekolojik olarak biyolojik çeşitliliği ve ekosistemleri destekleyen yerel üretimlerin sürdürülmesi, biyolojik çeşitliliğin korunması ve iklim kriziyle mücadelede yeni yaklaşımlardan biri olmuştur.

UNDP/ GEF/SGP küçük destek programı tarafından desteklenen 'SEPLS/Kadim Üretim Havzası anlayışının Türkiye’de Yaygınlaştırılması Projesi' , biyolojik çeşitlilik ve ekosistemleri destekleyen üretim alanlarının ve üretim biçimlerinin yerel topluluklarla birlikte korunması ve Sosyo- ekolojik karasal ve denizel üretim alanları yaklaşımının  (SEPLS) yayınlaşmasını hedeflemektedir.  

UNDP/ GEF/SGP küçük destek programı tarafından desteklenen 'SEPLS/Kadim Üretim Havzası anlayışının Türkiye’de Yaygınlaştırılması Projesi' , İDEA Universal Derneği ve Doğa Derneği işbirliğinde yürütülmektedir.

DSC_1552.JPG
       Neyi hedefliyoruz? 

  • Şehir nüfusunun kırsal nüfusun üzerine çıkmaya başladığı bu dönemde iklim ve gıda krizine çözümler arıyor, biyolojik çeşitliğin yok oluşunu durdurmaya çalışıyoruz.

  • Geçtiğimiz 30 yılda doğa koruma çalışmaları kırsal yaşamın biyolojik çeşitliliği destekleyen pratiklerine odaklanmak yerine kırsalın kimi zaman yok sayıldığı, kimi zaman yöresinden uzaklaştırılmaya çalışıldığı ve sonunda farkındalık ve eğitim çalışmalarına bel bağlanan bir anlayışla yürütülüyordu. Son yıllarda ise doğa ve insanın ilişkisine odaklanan, birbirini var eden yöntemlerin keşfedildiği ve yenilerinin araştırıldığı, toplum temelli çalışmaların arttığı; dolayısıyla yeni bir doğa koruma anlayışıyla karşı karşıyayız.

  • Biyoçeşitlilik ve ekosistem hizmetlerini destekleyen üretim alanlarının (Kadim Üretim Havzaları/ SEPLS) ve üretim biçimlerinin yerel topluluklarla birlikte korunması hedefliyor.

datca_genel4.JPG
   Amaçlarımız

  • Biyoçeşitlilik ve ekosistemleri destekleyen üretim yaklaşımının (Kadim Üretim Havzaları/SEPLS) Türkiye’de kurumsal ve finansal sürdürülebilirliklerini geliştirilmesi,

  • Biyolojik çeşitliliği ve ekosistemleri destekleyen yerel üretimlerin öneminin sivil toplum, ulusal ve yerel yetkililer, balıkçılık, turizm gibi hükümet temsilcileri dahil olmak üzere farkındalığın arttırılması, 

  • Kadim Üretim Havzaları/SEPLS için sürdürülebilir finansal mekanizmalar ve fırsatların ortaya çıkarılması,

  • Biyoçeşitlilik ve ekosistemleri destekleyen üretim yaklaşımının (Kadim Üretim Havzaları/SEPLS) kurumsallaşması için paydaşlar arası diyaloğun geliştirilmesi,

  • Genel kamuoyu farkındalığını arttırılmasıdır. 

*Fotoğraflar SGP ve Doğa Derneği  arşivindendir.